Po u binte çatia mbi kokë, çifti shqiptar merr vendimin e cmendur pasi u japin shtëpi të re

Uncategorized

Familjet e varfra që nuk jetojnë në skamje dhe mezi ia dalin të mbushin barkun me bukë, janë të shumta në vendin tonë.
Për këtë arsye ka shumë emisione në TV që hapen me dëshirën e mirë për të ndihmuar sadopak këto familje dhe fëmijët e tyre të pafajshëm.

Një rast i tillë është edhe ai i një familje në një lagje të Prishtinës, ku anëtarët e saj jetojnë në një godinë që është shumë afër rrënimit.

Rasti është publikuar në TV dhe që atëherë ngjitur me banesën e tyre u ndërtua një banesë tjetër me një dhomë, që familja të strehohej përkohësisht.

Mirëpo sipas një denoncuesi në redaksinë e JOQ, familja në fjalë është duke përfituar dhe duke gënjyer për statusin e saj si e varfër.

Kjo pasi familjarët vazhdojnë të qëndrojnë në atë shtëpi për interesa vetjake, duke rrezikuar jetën e fëmijëve të vegjël.


Denoncuesi shkruan se të rriturit e kësaj familje janë të punësuar e madje disponojnë edhe automjete, por ata lakmojnë pasuri.

Ai shkruan për JOQ.al:

Pershendetje JOQ, kjo shtepi është thuajse afer rrenimit,ne te gjenden familje te strehuar, kurse ne oborr te saj se fundi eshte ndertuar nje shtepi tjeter nje dhomshe pa leje. Arsyja qe po ju shkruaj mbi kete rast pasi kësaj familje i janë ndertuar para ca vitesh shtëpi të mira ne Prishtinë (pasi kanë pare ne Tv gjendjen e keqe ku ishin). Mirepo ende vazhdojnë te qendrojnë aty ne ato shtepi duke rrezikuar jeten e femijve te vegjel per interesa vetjake. Edhe pse janë te punesuar dhe kan 4-5 automjete ,me dhimbset jeta e atyre femijve te vegjel, tmos e pesojn per shkak te lakmise se prinderve te tyre. Nuk kisha tregu kurr qe edhe une kam ndihmu ket familje dhe qfar jan duke bere, mirpo duke marre parasysh qe ka shum familje tjera qe kan nevoje per ndihme, tmos perfitojne keta ende me dallavere te tyre.ePasi edhe pas ndertimit te shtepive kan dalur ne të duke genjyer se skane ku te shkojn.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *