Shqipërsë po i afrohen ditët, qeveria anti-mafja! Amerika përcakton kryeministren dhe kabinetin (Emrat dhe axhenda)

lajme

(“Bombat” e Bashës dhe fati i zi i Xhafës janë Made in USA)

Shkruan Dardan Gashi

Shqipëria sot është mes entuziasmit qytetar se diçka po ndryshon dhe pesimizmit masiv se po u shit dhe kjo kauzë nga Basha do instalohet pamundësia totale për ndëshkim të ‘peshqeve të mëdhenj”!

Por janë SHBA-të që duket se e kanë marrë seriozisht mbrojtjen pa kthim të aleatit të vogël, por më proamerikani në glob. Pas ndërhyrjes amerikane të 18 dhjetorit për zevendësimin e Adriatik Llallës duket se pavaresisht “tejkalimeve” të kompetencave dhe restringsioneve djallëzore që i jep ligji i miratuar nga aleati e garanti i reformave është mëse i kënaqur me Arta Markun, e cila brenda një muaji do të jetë Kryeministrja e ardhshme e Shqipërisë me një mandat strikt një-vjeçar.

Modalitetet e emërtimit janë në përpunim, por brendia e pandryshuar “Qeveri Antimafja”. Janë dhe 2 prokurore të tjera që do ta shoqërojnë znj. Marku në këtë rrugetim. Njëra në postin e Ministres seë Brendshme dhe tjetra në atë të drejtesisë.

Të gjithë ministrat që do të jenë 12 do të jenë apartiakë. Por janë sugjeruar vetëm një ministër i ekonomise dhe financave dhe një i Reformes zgjedhore nga amerikanët. Parlamenti me 140 vota do votoje disa super kompetenca të qeverisë një- vjeçare ku do veçohen lufta pa kthim kundër krimit te organizuar ku veçohen arrestimi i familjeve mafioze dhe konfiskimi i gjithë pasurive të tyre dhe implementimi i një reformë zgjedhore që garanton perfundimisht lirinë e votës.

Po ashtu në kohen e duhur do dekretohen zgjedhjet e reja të cilat priten të mbahen në fillim qershorin e vitit 2019. Nga parallogaritjet pritet që përveç tmerrit që do pësojë krimi, nga asetet e konfiskuara përfshirë dhe qindra konto bankare të inkasohen mbi 5.7 miliardë euro! Vlen të përmendet se si Rama dhe Basha jane paralajmëruar për aksionin.

Dhe nuk është paralajmërim dosido: Po flet USA!

Pikërisht për këtë arsye Prokurores në detyre dhe Kryeministres së ardhshme Arta Marku i është pregatitur një axhendë e ngjeshur vizitash koneksioni në kancelaritë më të rëndësishme euroatlantike.
Ky veprim i një Kryeministri katolik nuk ka ndodhur asnjëherë në historinë 106-vjeçare të shtetit./Pamfleti

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *